Wszystko o Yorkshire Terrier

Wszyscy doskonale kojarzymy małe pieski o długich, złotych włosach, nierzadko z wpiętymi w nie kokardkami i spineczkami. Trudno uwierzyć, że yorkshire terriery powstały w XIX wieku jako psy polujące na gryzonie – dziś znane są wyłącznie jako miniaturowe, eleganckie „psy-zabawki” na rękach małych dziewczynek i eleganckich kobiet wielkiego ekranu. Należy jednak pamiętać, że yorki są takimi samymi psami, jak wszystkie inne, a infantylny wygląd i małe rozmiary nie odbierają im inteligencji ani zachowań instynktownych. Podobnie, jak wszystkie inne psy, yorkshire terriery to zwierzęta stadne, które za swoją gromadę uważają mieszkającą z nimi rodzinę. Każde stado zaś musi posiadać swoją hierarchię – jeśli będziemy traktować yorka jak zabawkę, stanie się kapryśny i poczuje, że może nad nami dominować.

Pomimo niewielkich rozmiarów (około 20 cm wysokości i 2,5 kg wagi) rasa ta wymaga starannej opieki. W tym przypadku nie będą to codzienne długie spacery, aby pies mógł przebiec swój dzienny dystans, jak w przypadku chartów, ale dokładna pielęgnacja sierści. Yorki wymagają oczywiście codziennego wyprowadzania i pewnej dawki ruchu, jednak jako jedna z niewielu ras mogą być trzymane nawet w niewielkich mieszkaniach. Niewielką przestrzeń musimy im jednak wynagrodzić regularnym czesaniem i odżywianiem włosów. Profesjonalni hodowcy zalecają nacieranie końcówek włosów oliwką i zawijanie ich na lokówkę – zabieg ten sprawia, że sięgające ziemi włosy nie będą niszczyć się podczas spacerów. Jeśli jednak nie mamy zamiaru wozić psa na wystawy ani pokazywać się z nim na premierach filmów, możemy po prostu podciąć końcówki w domu lub w pobliskim salonie piękności dla psów i dbać o regularne czesanie włosów.

Yorkshire terriery są psami bardzo inteligentnymi i czułymi. Wymagają dużo uwagi, lubią okazywać czułość liżąc właścicieli małym języczkiem, moszcząc się na kolanach czy w ulubionym fotelu. Trudno nam będzie odzwyczaić psa od wchodzenia na sofy i łóżka, chociaż po długotrwałym trening jest to możliwe. Yorki są bardzo przywiązane do właścicieli, wymagają jednak stanowczej łagodności w tresurze. Można je polecić hodowcom początkującym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *